Miesiąc marzec obfituje w ciekawe wydarzenia, nacechowane pozytywną wiosenną energią, budzi wśród dzieci i młodzieży wyjątkową radość oraz motywację do działania.
W świetlicach realizowano wiele aktywności, dzięki którym nasi podopieczni rozwijali kompetencje z zakresu przedsiębiorczości i inicjatywności, a także kompetencje społeczno-obywatelskie. Pod czujnym okiem wychowawców uczestnicy projektu mieli możliwość w sposób bezpieczny i aktywny spędzić miło czas w gronie przyjaciół realizując swoje zainteresowania i pasje.
W pierwszym tygodniu marca dzieci i młodzież brały udział w warsztatach kulinarnych, których motywem przewodnim było świadome i zdrowe odżywianie. Przygotowanie zdrowych przekąsek było świetną okazją do wyrabiania prawidłowych nawyków higieniczno-kulturalnych oraz kształtowania czynnej postawy w zapobieganiu chorobom.
Chcąc uczcić Dzień Kobiet a tym samym wszystkie ważne kobiety w naszym życiu, dzieci wraz z opiekunami i wychowawcami wykonywały piękne laurki dla swoich mam, babć i sióstr. Wysłuchały również opowiadań o znanych, ważnych i bohaterskich polskich kobietach, które warto naśladować. W panelu dyskusyjnym na temat kobiet, które pełnią ważne funkcje społeczne i zawodowe w środowisku, dzieci wyrabiały umiejętności komunikatywnego wypowiadania się.
Ciekawą formą zajęć z tematyki „Stop Agresji” była inscenizacja rozprawy sądowej. Dzieci i młodzież wcieliły się w postaci z sali rozpraw. Role sędziego, prokuratora, adwokata, oskarżonego i poszkodowanego wywoływały wiele emocji, pozwoliły kształtować umiejętności podejmowania decyzji, dokonywania własnych wyborów i przewidywania ich skutków. Taka forma zajęć miała na celu ograniczanie zachowań agresywnych i przemocy.
Wiosna to piękna pora roku, która wszystkim kojarzy się z przyrodą budzącą się do życia. By ją przywołać, dzieci i młodzież wspólnie wykonały kolorowe Marzanny. Zgodnie z tradycją w dniu 21 marca wyruszyliśmy nad pobliską rzekę, by w sposób symboliczny pożegnać zimę, ucząc tym samym poszanowania zwyczaju i ciągłości kulturowej oraz budowanie poczucia sprawstwa.
Wiosennym akcentem zajęć świetlicowych były warsztaty „Z Panną Nutką”, które były okazją do wzajemnej integracji oraz prezentacji własnych mocnych stron.
W ten to sposób pozytywna, wiosenna energia wpływa na działania w Świetlicach Podwórkowych owocując w ciekawe pomysły i nowe działania.
Wychowawcy ze Świetlic Podwórkowych w Lubaczowskim